top of page
Péče o drápy a tlapky
Whippetí tlapičky

Proč jsou krátké drápy tak důležité?

Správná délka drápů má vliv na celkové postavení psího těla. To je velmi důležité u sportujících psů a seniorů, ale neméně důležité je to u každého psího jedince. Kromě toho je pohyb pro psa s dlouhými drápy nepříjemný, přes drápy se přenáší veškeré otřesy do prstů a končetin. K tlumení otřesů při chůzi a běhu mají sloužit především polštářky na tlapkách.

Přerostlé drápy s sebou nesou mnohá rizika:

  • nerovnoměrné a nepřirozené zatěžování celého těla, které může násobit nebo způsobit problémy pohybového aparátu

  • bolest prstů a následně kloubů a končetin

  • u sportujících psů pak špatnou orientaci v prostoru, která je klíčová například při agility

  • vyšší riziko bolestivých úrazů drápů - rozštěpení, zlomení, utržení

  • u štěňat v růstu špatný vývoj kostry končetin

  • u whippetů navíc úrazy drobných kloubků prstů a možná tvorba „kuřích ok“

A jak tedy poznat, že má náš pes dlouhé drápy? Ideální délka psích drápů je taková, že při vzpřímeném postoji se žádný z drápků nedotýká podlahy a při chůzi na tvrdé podlaze drápky necvakají o podložku.

Délka drápu a postavení kloubů

Přerostlý drápek tlačí na lůžko drápu a na prstové klouby. To je pro pejska nejenom velmi bolestivé, ale vede to ke špatné funkci kloubů spodní části tlapky. Odlehčováním takto postižené končetiny dochází postupně k vybočení celého pohybového aparátu z osy.

Jaká je stavba drápu?

Psí dráp se skládá z několika vrstev:

  • tvrdá svrchní vrstva, rohovina - v této vrstvě nemá pes žádný cit a je možné ji odstřihnout/obrousit

  • bílá mrtvá tkáň - měkčí bílá vrstva, ve které pes také nemá žádný cit a je možné ji odstřihnout/obrousit

  • živá tkáň - ochraňuje samotné lůžko, už může být citlivá

  • lůžko - krevní zásobárna drápu, nervové zakončení, tato vrstva je velmi citlivá a je to ta část, která začne krvácet, pokud střihneme příliš daleko

.

Vrstvy drápu
Tradiční a alternativní střih drápu

Existují dva nejčastější způsoby jak stříhat drápy. Jeden z nich je velmi rozšířený a můžeme mu říkat třeba „tradiční střih“. Při této úpravě drápu stříháme kolmo přes tvrdou svrchní nebo maximálně bílou mrtvou tkáň. Kromě okamžitého zkrácení drápu nemá tento postup žádný dlouhodobý efekt. Lůžko zůstává na stejném místě a pouze dorůstá tvrdá svrchní vrstva.

Druhým způsobem je pak „alternativní střih“, kdy se snažíme dostat co nejblíže k lůžku tak, abychom na co největší ploše narušili vrstvu, která ho ochraňuje (živá tkáň). Lůžko, jako nervové a krevní zakončení, potřebuje být chráněné vrstvou jisté tloušťky. Pokud tuto vrstvu zmenšíme, lůžko se začne zatahovat směrem k tlapce („zasychat“) a postupně tak docílíme zkrácení drápku.

Pokud se nám ovšem podaří střihnout dráp přes lůžko, nejen, že je to velmi bolestivé pro psa, ale současně si zkrácením lůžka nepomůžeme. V tomto případě se lůžko pouze obrní slabou plochou ochranných vrstev, ale dál už poroste s drápem stejnou rychlostí. Bude tedy vždy sahat až k samotnému konci drápu.

Nesmírně důležité je při takovémto zkracování postupovat po malých kouscích, tenkých plátcích a pozorovat změnu vrstev drápku.

Alternativním střihem je možné během několika týdnů až pár měsíců zkrátit drápky na cílovou délku, aniž bychom při tom psovi nějak ublížili. Při zkracování je důležité stříhat a upravovat 1-2x za týden tak, aby lůžko nemělo čas zarůst příliš tlustou vrstvou rohoviny. Při udržování vyhovující délky už můžete stříhat cca 1x za 14 dní. Pokud budete stříhat drápky třeba jen jednou měsíčně nebo jednou za čas, když si zrovna vzpomenete, lůžko a ani drápky se vám nepodaří dostatečně zkrátit.

Jak tedy efektivně stříhat?

Nejrychlejšího výsledku zkrácení drápů dosáhneme, pokud použijeme alternativní střih. Je to v podstatě jiný úhel stříhání drápku. Většina lidí je zvyklá stříhat kolmo přes dráp, dostatečně daleko od lůžka, jen ustřihnout špičku drápu. Alternativní střih naopak vedeme cca kolmo k podložce nebo v ještě větším úhlu. Cílem je přiblížení se k lůžku na co největší ploše, nejenom u samotné špičky. Tím docílíme toho, že se lůžko začne postupně zatahovat. Hlavní pozornost věnujeme přední straně drápku a bočním stranám. Spodní stranu drápu není potřeba zastřihávat (až možná na první stříhání, které má největší vizuální efekt), protože tu si pes obrušuje běžným pohybem. Představte si lůžko s jeho tenkou ochrannou vrstvou jako tuhu v tužce, kterou se snažíte ostrouhat.

Takovou údržbu provádíme při zkracování drápků cca 2x týdně, při údržbě vyhovující délky pak 1x za týden až 14 dní. Protože při samotném zkracování přerostlých drápků potřebujeme lůžko donutit, aby si „myslelo“, že není chráněné dostatečně silnou ochrannou vrstvou. Při stříhání s velkým rozestupem se vytvoří silná ochranná vrstva a pak bychom se museli vracet o krok zpět a zkrácení by nebylo tak markantní. Tímto postupem zvládneme za 6 týdnů výrazně zkrátit i velmi přerostlé drápky na cílovou délku.

Alternativní střih - postup

Určitě doporučujeme nestříhat velké a silné kusy drápu, protože:

  • stříhání je nepřesné a riziko střihnutí do drápu veliké, pokud neodhadneme polohu lůžka (což je velmi pravděpodobné především u černých drápů)

  • vytváříme na dráp velký tlak, pes reaguje citlivěji

Zkracujeme, jako na obrázku a stříháme postupně jenom velmi tenké vrstvy, jako bychom dráp strouhali na jemném struhadle.

Čím stříhat?

Pro správnou péči o psí drápky je stejně, jako technika, důležité to, jaké nástroje používáme. Pokud budeme mít špatný typ kleští, nevhodný typ pilníku nebo hlučnou a velkou brusku, tak nikdy nedosáhneme tak dobrého výsledku. Naopak můžeme udělat psovi i sobě takovou údržbu značně nepříjemnou.

Kleště na drápky

Doporučujeme kleště nůžkového typu, mají dvě čepele, které při stříhání působí na drápek rovnoměrnou silou z obou stran.
Správné kleštičky by měly být tak akorát do ruky, aby bylo snadné manipulovat okolo drápu a mezi prsty a je potřeba udržovat je ostré tak, aby proklouzly drápem, jako po másle. Tupé kleště dráp před střihnutím stlačí a pro psa bude stříhání diskomfortní.
 

Používáme:

  • Millers Forge (s červenou rukojetí) 13 cm

  • Doggy Man Kruuse 12,5cm

Kleště na stříhání drápků

Bruska, pilníky

Bruskou můžeme mnohem lépe pracovat na alternativním střihu drápků, protože se dostaneme blíž k samotnému lůžku a můžeme pak lépe docílit jeho zkrácení. Ruční pilování pilníkem je vhodné pro psy, kteří mají strach ze stříhání kleštěmi nebo broušení hlučnou a vibrující bruskou. Většina psů tuto úpravu snáší mnohem lépe a je tedy snazší je takto naučit manipulaci a současně udržet drápky krátké. Pilník také můžeme používat na vyhlazení a dočištění ostrých drápků po stříhání kleštěmi. Vhodné jsou oboustranné pilníky určené na modeláž a úpravu akrylových nehtů s hrubostí cca 180 a 100.

Na trhu existuje několik brusek, které jsou určené speciálně na údržbu psích drápků, většina z nich je ale na baterie a s nízkým výkonem.
Velmi dobře mohou posloužit běžně dostupné malé ruční brusky, dodávají se v různých cenových kategoriích, s možností napájení a s různým příslušenstvím.

Které parametry jsou při výběru důležité:

  • několik volitelných rychlostí

  • nejnižší rychlost 5.000 otáček, nejvyšší rychlost 25-30.000 otáček 

 

Drápky nejčastěji brousíme při rychlosti někde mezi 5-12.000 otáčkami. Brusky, které mají nízkou maximální rychlost, bývají méně kvalitní, hlučné a často při vyšších rychlostech hodně vibrují.

Používáme:

  • PARKSIDE® Aku jemná vrtací bruska PFBS 12 B3

Alternativní střih
Jemná vrtací bruska

Péče o tlapky

Polštářky na tlapkách psa poskytují ochranu a oporu kostem, šlachám, vazům a kloubům v noze zvířete. Metakarpální a prstní polštářky fungují také jako tlumiče nárazů, karpální polštář funguje, jako brzda a pomáhá s orientací na kluzkém nebo strmém povrchu.

Buňky polštářků se rychle obměňují a vyžadují dostatek výživy a dobré prokrvení. Pokud je něco v těle zvířete v nepořádku, může se to jako první projevit právě na polštářcích tlapek. Zdravotní stav tlapek je potřeba pravidelně sledovat zda nejsou poraněny (řezné rány, osiny a jiné) nebo zda na nich neshledáme jiné zdravotní problémy (plísně a bradavice). Kontrolujeme polštářky a prostory mezi prsty.

Před vnějšími vlivy lze polštářky chránit vtíráním ochranných mastí.

Používáme:

  • 100% čisté nerafinované bambucké máslo

Tlapka hrudní končetiny psa

Zdroj: https://www.facebook.com/groups/310496832737369/

Část textů a některé obrázky s laskavým svolením Martiny Vondrákové.

bottom of page